O obci


Katastrální výměra: 271 ha
Počet obyvatel (k 1.1.2023): 1386
Průměrný věk (k 1.1.2023): 38,3
Pošta: Ne
Škola: Ano (soukromá)
Zdravotnické zařízení: Ne
Policie: Ne
Kanalizace (ČOV): Ano
Vodovod: Ano
Plynovod: Ano

Obec byla založena řádem sv. Jana Jeruzalémského okolo roku 1250. Název obce Bradlec vznikl pravděpodobně od slova bradlo, což znamená skalnatý útvar. Obec se nachází na vyvýšenině sopečného původu nad údolím řeky Jizery.

K zajímavostem obce patří mimo jiné dva zatopené lomy - Švardův lom a Totův lom, které skýtají v letních měsících možnost příjemného osvěžení. Přes Švardův lom vede zajímavá lávka, která spojuje oba břehy lomu určené k rekreaci.

Rozvoj obce
Obec Bradlec se nachází v těsné blízkosti města Kosmonosy a Statutárního města Mladá Boleslav. Vzhledem k atraktivní poloze obce nedaleko CHKO Český ráj a v sousedství Mladé Boleslavi došlo na přelomu 20. a 21. století k výraznému rozvoji obce a rozsáhlé výstavbě rodinných domů. Během posledních 30 let tak počet obyvatel vzrostl z původních cca 300 na současných více než 1300 a obec výrazně změnila svůj charakter ze zemědělské na příměstskou s výrazně posílenou funkcí bydlení a rekreace. Hlavním důvodem přílivu obyvatelstva je množství pracovních příležitostí v mladoboleslavské automobilce ŠKODA AUTO, a. s.
V původní zástavbě obce je dokončena výstavba kanalizace, celá obec je připojena na veřejnou kanalizační, vodovodní a plynofikační síť.
 
Obecní kroniky